Ev Duvar Boyama Teknikleri

  • 23 Mart 2018
  • 226 kez görüntülendi.

Evinizin havasını değiştirmek istiyorsanız ve bahar zamanında duvarlarınızı değiştirmek istiyorsanız bu yazımız tam da size göre. Evinizi bir usta vasıtasıyla boyatabildiğiniz gibi kendiniz de boyayabilirsiniz. Hoşunuza gidecek bir durum haline gelebilir ve sonucuyla oldukça mutlu olabilirsiniz. Duvar boyamak plan ve program gerektirir.

Merhabalar,

Evinizin havasını değiştirmek istiyorsanız ve bahar zamanında duvarlarınızı değiştirmek istiyorsanız bu yazımız tam da size göre. Evinizi bir usta vasıtasıyla boyatabildiğiniz gibi kendiniz de boyayabilirsiniz. Hoşunuza gidecek bir durum haline gelebilir ve sonucuyla oldukça mutlu olabilirsiniz. Duvar boyamak plan ve program gerektirir. Eğer duvarınızı doğru bir şekilde boyamak istiyorsanız hazırlama ve araştırma kısmını atlayıp direkt boyamaya geçmemelisiniz. Birazcık araştırma ve düzenlemeyle duvarınızı gayet tatmin edici bir şekilde boyayabilirsiniz.

Boyayı hemen bitirmek için acele etmemelisiniz ve yaparken zevk almalısınız. Eğer acele ederseniz duvarınızda akmış boya izleri ve eşit olmayan çizgiler oluşabileceği gibi boyanın rengi de olması gerektiği gibi parlak görünmez ve istediğiniz sonucu elde edemizsiniz. Bu yüzden eğer profesyonelce boyanmış gibi duran duvarlar istiyorsanız boyamaya başlamadan önce hazırlık için en az bir gününüzü ayırmanız tavsiye ediyoruz.

Sonsuz renk seçenekleri arasından istediğiniz rengi ilk olarak belirlemelisiniz. Daha sonra duvarınızı pürüzsüz olacak şekilde boyamaya hazırlamalısınız. Boyamaya geçmeden önce eşyalarınızı ve zemininizi korumak için zemininizi kanvas kağıt ile kaplamalı eşyalarınızı da aynı şekilde korumalısınız. Buna ek olarak elektrik anahtarlarını da çıkartıp her yerini bantlayınız. Duvarınıza kumlama yaparak yüzeye nüfuz etmiş kirleri ve lekeleri temizleyebilirsiniz ve pürüzsüz bir hale getirebilirsiniz. Kumlama sonrası duvarda oluşan çatlak ve gözenekleri dolgu malzemesiyle spatulayla pürüzsüzleştiriniz.

Boyamaya başlamadan önceki son aşama duvarınıza astar boyayla kaplamak zemini hazırlamak olacaktır. Daha önce hiç boyanmamış yeni bir duvarı boyayacaksanız ve duvarda herhangi bir yama yaptıysanız, önceki boyanız daha koyu renkteyse astar boyayla rengini hazırlayabilirsiniz. Boyamaya ilk olarak odanın köşelerinden başlamalısınız. Kestirme fırçanın 1/3’ünü boyanıza batırarak yukardan aşağı hareketlerle köşeleri boyayınız. Daha sonra duvar merkezini boyamaya geçiniz. Bunun için en uygun alet rulo fırçadır. Rulo fırçanızın boyayı daha iyi alması için fırçanızı boyaya daldırmadan önce eğer lateks bazlı bir boya kullanacaksanız suda, yağ bazlı bir boya kullanacaksınız boya incelticide ıslatınız ve hazırlayınız.

Rulo fırçanızla duvarda “W” ve “M” hareketleri yaparak boyamaya başlayabilirsiniz. Bu hareketleri yaparken fırçayı duvardan kaldırmamaya dikkat ediniz ki boyanız yama gibi olmasın. Duvar boyayla kaplanana dek bu hareketleri uygulayarak boyamaya devam ediniz. Boyanızı bitirdikten sonra kuruması için bekleyiniz. Kuruyan boya eğer tatmin etmezse ikinci kat boya yapabilirsiniz ve hayallerinizdeki duvar boyasını uygulayabilirsiniz.

Ek olarak farklı aparatlarla çok az görülen en güzel duvar boyalarını evinizde uygulayabilir farklılık oluşturabilirsiniz. Galerimizde farklı duvar boyama tekniklerini görebilir araştırabilirsiniz. İyi seyirler…

 

 

 

Bir önceki yazımız olan 2018 Farklı Tip Salon Dekorasyonu başlıklı makalemizde 2018 en kullanışlı dekorasyon fikirleri, 2018 farklı tipler için dekorasyon fikirleri ve dikdörtgen salon dekorasyonu nasıl olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ